Ik ben niet racistisch. Dat wil ik even gezegd hebben. Ik woon namelijk al jaren in een straat met buitenlanders. En dat gaat prima. Ik groet ze altijd vriendelijk. Ze groeten soms terug, soms niet, maar dat ligt vast aan de cultuur, of aan mij, of aan de windrichting. Ik weet het niet. Ik ben geen expert.
Mijn nichtje is trouwens getrouwd met een donkere man. Een ontzettend aardige vent. Ik heb hem zelfs een keer geholpen met het tillen van een kast. Nou, dan kun je toch niet racistisch zijn. Dat lijkt me logisch.
En ik heb een zwarte kat. Dat telt ook. Die heb ik al vijftien jaar en ik behandel hem precies hetzelfde als mijn vorige kat, die bijna helemaal wit was. Ik maak geen onderscheid. Ik ben kleurblind, zeg ik altijd. Niet letterlijk, ik zie prima, maar moreel.
Toch heb ik soms last van buitenlanders. Niet dat zij iets doen, hoor. Het is meer dat ik ze onderling niet kan verstaan. Dan lopen ze voorbij en dan praten ze in een taal die ik niet ken, en dan denk ik: gaat dit over mij? Waarschijnlijk niet, maar je weet het niet. Ik vind dat een vorm van overlast. Niet verboden natuurlijk. Maar prettig is anders.
En die jongeren op fatbikes. Ik weet niet of dat buitenlanders zijn, want ze rijden te snel om het te zien. Maar het voelt buitenlands. Dat is genoeg voor mij.
Ik hoorde laatst iets over Loosdrecht. Iets met jongeren, of boten, of rellen, of weet ik veel. Ik heb het niet helemaal gevolgd, maar ik vond het wel heel erg. Dat soort dingen gebeuren tegenwoordig overal, behalve bij mij in de straat. Daar gebeurt nooit iets. En toch ben ik op mijn hoede. Dat is gezond wantrouwen, vind ik.
En dan zie ik soms mensen bij Opsporing Verzocht. Dat zijn ook buitenlanders, denk ik. Of misschien niet. Het is moeilijk te zien op zo’n korrelig camerabeeld. Maar ik zeg altijd: als je niet zeker weet wie het is, kun je beter aannemen dat het iemand is die je niet kent. Dat is geen racisme, dat is voorzichtigheid.
Dus nee, ik ben niet racistisch. Ik herken gewoon bepaalde types. En blijkbaar vinden mensen dat tegenwoordig enger dan die types zelf.
